пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co tak nie zaznaczy projektu trawy względnie rabaty jak małe żywe plot.

Niesłychanie duże, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby zasłania sąsiednie domy a także ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzechy. Gdy chcemy by nasze zielone ogrodzenie było nadzwyczaj rosłe zaś zarazem wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z limaku pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Należy pamiętać także, że kiedy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie kłopotliwe.

Nic mocno nie uwydatni linii trawy względnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty czasami nie chcą satysfakcjonująco rosnąc w określonych miejscach, niewysokie krzewy zdołają utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach ewentualnie zastawią gołe placki gleby. Porządnie uformowany niewielki żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna tylko ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na konfitury.

Niewysokie względnie wybujałe zielone ogrodzenia wolno pozyskać z gatunków iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy bywają znacznie bardziej kosztowne niż gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej znosi cień cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, jednakże jego mutacje Fastigiata Robusta można pościć bez pomocy.Będzie szybko wschodził i uratuje kolumnowy zarys.

O ile wasz kącik jest dosyć zacieniony, powinno się aby zielony plot rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja kategorii o złotawych czy tez pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr banalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są najbardziej sugestywne w słońcu, toż nawet w cieniu listowie zostają dość jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий