понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą tez za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta z PCV buduje się w słonecznych elementach, w których szybko wzrastają i mocno gęstnieją. Bez liku uroku maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą przez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w ogrodzie, oraz nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko także ekspansywnie kwitną, jednakże potrzebują także dużo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastiku zdołają być niezmiernie smukłe, jednakże wypada je cyklicznie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий