среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź od razu ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastyku z Bytomia na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa głazów na ogrodzenie z plastyku na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wówczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także siekać na sześciany o równych zarysach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki plastykowe stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia PVC na plot i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz naszych upodobań forma kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki i ploty PCV na plot i furtkę ze sztachet tworzy się z głazów różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o nierównych kształtach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, by forma każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z plastyku z Starego Sącza z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий